Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Державна судова адміністрація України нагадує, що стаття 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" (далі – Закон) зазначає, що воєнний стан – це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальної цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
У період воєнного стану, відповідно до статті 10 Закону не можуть бути припинені повноваження судів.
Щодо правосуддя в умовах воєнного стану то статтею 26 Закону визначено, що правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до конституції України. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому порядку змінено місцезнаходження судів.
Створення надзвичайних та особливих судів не допускається.
Під час виконання своїх повноважень військові адміністрації, які утворюються відповідно до Закону, згідно підпункту 29 сприяють діяльності судів.
До законодавчого визначення повноважень судів та органів системи правосуддя у сфері цивільного захисту судам, центральному апарату ДСА України, її територіальним управлінням та іншим органам системи правосуддя користуватися законодавчими та нормативними актами з питань цивільного захисту, як об’єктам господарювання та негайно приступити до вирішення питань що визначені у статті 33 Кодексу Цивільного захисту України, постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2013 № 841 "Про затвердження Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій" та наказів Міністерства внутрішніх справ України від 10.07.2017 № 579 "Про затвердження Методики планування заходів з евакуації" та Міністерства юстиції України від 17.10.2019 № 3194/5 "Про затвердження Порядку забезпечення евакуації, зберігання та знищення документів в умовах особливого періоду".
Разом з тим відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Вказана вище інформація надана для виконання кожним державним органом судової влади та підприємством під час введення правового режиму воєнного стану та подальшого керівництва в роботі.
За повідомленням пресслужби ДСА України